Historia TKKF na ziemi tarnowskiej w latach 1975-1998.
W wyniku reorganizacji administracyjnej kraju w dniu 27 czerwca 1975 r. na Zjeździe Założycielskim z udziałem delegatów Ognisk z terenu nowo powstałego województwa tarnowskiego powołano Wojewódzkie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, którego Prezesem został Mieczysław Sobol. Przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Lesław Czerkas. Przyjęto do realizacji bogaty program, którego podstawowym celem było objecie rekreacją fizyczną jak najszerszej rzeszy mieszkańców województwa , a w szczególności pracowników przedsiębiorstw przemysłowych, instytucji państwowych i mieszkańców osiedli. Dużą popularnością w tych latach cieszył się ” Spływ Kajakowy Dolnym Dunajcem” organizowany przez Ognisko TKKF Metalowiec i Promyk..
Działalność rozpoczęliśmy z 29 ogniskami.
Na II Wojewódzkim Zjeździe TKKF w dniu 17.02.1977r. Prezesem zostaje Adolf Prosowicz. Przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Kazimierz Witos. Jest to okres nowych inicjatyw i pomysłów. Szczególną uwagę zwrócono na rozwój stałych zespołów ćwiczebnych , w tym czasie działało ich ponad 130. Niewątpliwym sukcesem w skali kraju było powołanie zespołu profilaktyczno-leczniczego przy Ognisku TKKF ” Senior”, który po dzień dzisiejszy
z powodzeniem podtrzymuje sprawność osób w wieku starszym. Ważną formą programową były środowiskowe imprezy sportowo-rekreacyjne . Każde ognisko przyjęło plan zorganizowania przynajmniej jednej imprezy w ciągu miesiąca na terenie swojego działania. Na stałe do kalendarza weszły „Sportowe Niedziele z TKKF” organizowane w dni wolne od pracy w ośrodkach wypoczynku świątecznego w Ostrowie/ n Dunajcem, Chodenicach n/Rabą, Chotowej, Jaworzu. Do popularności tej akcji przyczyniły się ogniska z terenu Tarnowa: Azoty, Metalowiec, Tamel, Grom, Grosik, Promyk z terenu Debicy: WUCH, Młodość, Stomil z terenu Bochni Raba, Promień .
Przy współpracy z Zarządem Wojewódzkim TKKF w Nowym Sączu od 1978 r organizowana była ” Sztafeta Pamięci ” z Zakopanego do Pogórskiej Woli , zaś w 1979 r. zorganizowano
” I Narciarski Bieg Tarnowian” , który również doczekał się tradycji. Imprezy te odbywały się przy znaczącej pomocy takich ognisk jak: Delfin, Parkowa, Grom , Grosik. Na uwagę zasługują imprezy i akcje sportowe takie jak: – Wojewódzkie Zloty Ognisk TKKF i Zakładów Pracy organizowane co roku przez inne ogniska z terenu Bochni, Brzeska, Dębicy, Radomyśla Wielkiego i Tarnowa. Dużym powodzeniem cieszyły się turnieje piłki nożnej drużyn niezrzeszonych szkół podstawowych i oldboyi organizowane przy dużym zaangażowaniu Ogniska TKKF ” Metalowiec ” , turnieje tenisa ziemnego dla niezrzeszonych organizowane przez Wojewódzkie TKKF , kometki, piłki siatkowej organizowane przez Ognisko TKKF ” Azoty” , tenisa stołowego, piłka nożna w naszym osiedlu prowadzone przez Ognisko TKKF ” Maraton ” , Igrzyska Młodzieży Pracującej, konkurs 500 lodowisk w którym udział brały prawie wszystkie ogniska osiedlowe. Szeroko rozpowszechnione było zdobywanie Powszechnej Odznaki Sportowej w czołówce znajdowało się Ognisko TKKF ” WUCH ” z Dębicy , oraz odznaki rekreacyjnej ” Już pływam „propagowane przez ognisko TKKF ” Delfin” . W latach 1977 – 1980 działały 63 ogniska.
III Wojewódzki Zjazd TKKF w dniu 24.10.1981 r. ponownie na Prezesa wybiera Adolfa Prosowicza. Przewodniczącą Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej zostaje Danuta Kapustka.
W związku ze zmianą miejsca zamieszkania odchodzi Prezes Prosowicz a pełnienie obowiązków Prezesa powierzono Kazimierzowi Kijakowi. W uznaniu za dotychczasową działalność w rozwoju sportu i rekreacji wśród załóg pracowniczych , mieszkańców miast
i osiedli – zakłady pracy z terenu miasta i województwa oraz związki zawodowe ufundowały Wojewódzkiemu Zarządowi Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Tarnowie sztandar. Przekazania Sztandaru w czasie obrad ” III Zjazdu Towarzystwa w dniu 24 października 1981 r. dokonał Jan Zięba – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Tarnowie. Podstawową formą działalności programowej w ogniskach TKKF są w dalszym ciągu sprawdzone imprezy sportowo- rekreacyjne oraz stałe zespoły ćwiczebne. Dużą popularnością zaczynają cieszyć się nowe formy zespołów ćwiczebnych takich jak : Karate, Aikido, Aikibudo, Joga, Tai Chi, Qi Gong, Kung-Fu. Popularne staje się bieganie szeroko propagowane przez TKKF, przy Zarządzie zawiązuje się Klub Biegacza, oraz tworzy się stały punkt biegania w parku strzeleckim zorganizowany przez Ognisko TKKF „Delfin”. Ognisko TKKF ” Szarotka ” w Radomyślu Wielkim
z Prezesem Jackiem Koziołem na czele organizuj w 1980 r ” Ogólnopolski Mały Maraton” , organizowany po dzień dzisiejszy. Kilka lat później w 1985 r Ognisko TKKF ” Sokół” z inicjatywy Prezesa Adama Malagi organizuje ” Bieg Ziemi Brzeskiej ” , który na stałe wszedł do kalendarza imprez biegowych. W latach 1981-1985 działa 65 ognisk.
W dniu 27 lutego 1986 r. obraduje IV Wojewódzki Zjazd . Prezesem zostaje Henryk Rajczyk. Przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Kazimierz Gołąb. W czasie obrad Towarzystwo nasze za dotychczasową działalność w krzewieniu idei sportu masowego
i rekreacji fizycznej zostaje odznaczone „Medalem za zasługi dla miasta Tarnowa” Aktu dekoracji dokonał Adolf Biedroń – V-ce Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Tarnowie oraz Złotą Odznaką Polskiego Związku Emerytów , Rencistów i Inwalidów. Jednym z elementów aktywizacji ognisk TKKF było prowadzenie od 1979 r. współzawodnictwa w kategorii ognisk regulaminowych i statutowych. Wśród ognisk regulaminowych między sobą rywalizowały : Azoty, WUCH, Metalowiec, wśród statutowych w osiedlach mieszkaniowych: Delfin, Sokół, Raba, Gumniska, Maraton , wśród statutowych przy zakładach pracy : Promień, Tamel, Wirusek, Refleks, Grosik, Grom. Popularne stają się zawody narciarskie organizowane w Piwnicznej przez Ognisko TKKF ” Delfin ” i ” Parkową ” oraz na Kamionnej organizowane przez Ognisko TKKF ” Promień” . W latach 1986 – 1990 działa 56 ognisk.
V Wojewódzki Zjazd obraduje w dniu 17 czerwca 1990 r. Prezesem zostaje Kazimierz Kijak. Przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej ponownie Kazimierz Gołąb. Rozpoczyna się trudny okres dla naszego Towarzystwa . Brak środków finansowych spowodował rezygnację z wielu imprez sportowo- rekreacyjnych , których notuje się stały spadek. Najbardziej stabilną działalnością w ogniskach są stałe zespoły ćwiczebne. Dobrze radzą sobie ogniska posiadające własną bazę sportową: W latach 1991 – 1995 na terenie województwa działało 49 ognisk.
W dniu 28 stycznia 1995 r. obraduje VI Zjazd TKKF, który na Prezesa wybiera ponownie Kazimierza Kijaka. Przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej zostaje Stanisław Bryl. Po okresie przemian społeczno-gospodarczych w kraju sytuacja Towarzystwa uległa pewnej stabilizacji. Obecnie działa 32 ogniska , które realizują działania w zakresie upowszechniania rekreacji ruchowej poprzez działalność imprezową , szkoleniową, stałe zespoły ćwiczebne dla dzieci , młodzieży, dorosłych i starszych. W szybkim tempie rozwijają się stałe zespoły ćwiczebne piłki siatkowej , halowej piłki nożnej, tenisa ziemnego, aerobicu, gimnastyk wyszczuplających , samoobrony, tańca. Dużą popularnością cieszyły się rozgrywki ligi piłki siatkowej prowadzone przez Ognisko TKKF ” Azoty” oraz halowej piłki nożnej prowadzone przez Ognisko TKKF ” Legiony”.
W 1997 r. przypadł jubileusz 40-lecia naszego Towarzystwa. Ognisko TKKF „Raba” w Bochni z Prezesem Tadeuszem Mytnikiem na czele organizuje 30 sierpnia 1997r. Jubileuszowe obchody w Kopalni Soli w Komorze Ważyn . Były one okazją
do uhonorowania działaczy i sympatyków naszego Towarzystwa. Wielu z nich otrzymało wydany na tą okazję medal 40-lecia TKKF. Za całokształt działalności Towarzystwo nasze zostało odznaczone Odznaką Zasłużony dla Województwa Tarnowskiego. Aktu dekoracji sztandaru dokonał Wojewoda Tarnowski Pan Wiesław Woda.
W październiku 1997 r. zmarł Prezes Kazimierz Kijak pełnienie obowiązków Prezesa powierzono Krzysztofowi Czyżowi. W latach 1995 – 1997 działa 32 ogniska .
W dniu 25 czerwca 1998 r. obraduje VII Wojewódzki Zjazd. Prezesem zostaje Krzysztof Czyż. Przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Krystyna Rzeszótko. Jest to okres wprowadzania reform i trudnej sytuacji dla Towarzystwa. Główny nacisk Towarzystwo kładzie na umocnienie ognisk , przygotowanie ich do samodzielnego działania i pozyskiwania środków na działalność programową . Czyni starania do powołania zarządów powiatowych w Bochni, Brzesku, Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej. Obecnie działa 33 ogniska.
Historię Wojewódzkiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej tworzyli działacze , instruktorzy, trenerzy, sponsorzy i sympatycy , którzy przy symbolicznych nakładach finansowych dali społeczeństwu szeroką i atrakcyjną ofertę programową – wypoczynek, relaks, zdrowie i sprawność poprzez tysiące masowych akcji i imprez sportowo – rekreacyjnych oraz stałych zespołów ćwiczebnych.
Działacze Ci w latach 1975 – 1998 zostali uhonorowani odznaczeniami i wyróżnieniami.
Złote Odznaki Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej otrzymało – 21 osób
Srebrne – 33 osoby
Brązowe – 27 osób
Złote Honorowe Odznaki TKKF otrzymało – 234 osoby
Srebrne – 277 osób
Brązowe – 1002 osoby
Zasłużonego Działacza TKKF otrzymało 28 osób.
Medale XX- Lecia TKKF – 17 osób
Medale 40-lecia – 160 osób.
Musimy także pamiętać, że nasza działalność była możliwa dzięki pomocy i wsparciu Zarządu Głównego TKKF, Urzędu Wojewódzkiego WKFiT, samorządów lokalnych oraz sponsorów.
Ognisko TKKF ” Sokół ” w Brzesku posiada Dom Kultury Fizycznej z cztero torową kręgielnią zautomatyzowaną , zaplecze do prowadzenia działalności świetlicowej, dobrze wyposażoną siłownię oraz kort tenisowy.
Specjalizuje się w organizowaniu imprez kręglarskich formie lig zakładów pracy i ogólnopolskich turnieji kręglarskich. Reprezentacja Ogniska TKKF „ Sokół „:
od wielu lat z powodzeniem bierze udział w I ligowych rozgrywkach kręglarskich.
Ognisko TKKF ” Raba ” w Bochni posiada ośrodek rekreacyjno -wypoczynkowy z 25 ekologicznymi domkami campingowymi , z zespołem boisk uniwersalnych oraz urządzeniami sportowo-rekreacyjnymi dla dzieci – placem zabaw i świetlicą. Ośrodek jest systematycznie modernizowany , dzięki dużemu zaangażowaniu działaczy Ogniska i pomocy władz samorządowych. Organizuje imprezy dla dzieci , Sportowe Niedziele , Zloty TKKF i UKS.
Ognisko TKKF ” Ostroga” w Tarnowie – powstało z inicjatywy miłośników jazdy konnej .
W czasach swojej świetności prowadziło naukę jazdy, zajęcia z hipoterapii oraz przez kilka lat organizowało w Bieszczadach ” wczasy w siodle „. Ognisko posiadało 30 koni. Stajnie i tereny rekreacyjne dzierżawiło.
Ognisko TKKF ” Promień” w Bochni posiada 3 – stopniowy wyciąg narciarski orczykowy na stoku Góry Kamionnej k/ Żegociny. Specjalizuje się w organizowaniu imprez zimowych.
Ognisko TKKF ” Delfin” przez wiele lat dysponowało profesjonalnym sprzętem motorowodnym
i zimowym. Organizowało „ Narciarskie Biegi Tarnowian” oraz slalomy narciarskie. Ponadto wyspecjalizowało się w organizowaniu zawodów w strzelaniu z broni kulowej i pneumatycznej.
Ogniska TKKF na ziemi tarnowskiej w latach 1975 – 1998
Lp. | |||
1 | |||
2 | |||
3 | |||
4 | |||
5 | |||
6 | |||
7 | |||
8 | |||
9 | |||
10 | |||
11 | |||
12 | |||
13 | (zmiana nazwy na) Sami Swoi |
||
14 | |||
15 | |||
16 | |||
17 | (zmiana nazwy na) Blaszanka |
Andrzej Milewski |
|
18 | Barbara Kita |
||
19 | |||
20 | |||
21 | Bochnia |
||
22 | Zbigniew Klimczak |
||
23 | |||
24 | |||
25 | |||
26 | |||
27 | |||
28 | Gospodarczego |
||
29 | |||
30 | |||
31 | |||
32 | |||
33 | |||
34 | |||
35 | |||
36 | |||
37 | |||
38 | |||
39 | |||
40 | |||
41 | |||
42 | |||
43 | |||
44 | |||
45 | |||
46 | |||
47 | |||
48 | |||
49 | |||
50 | |||
51 | |||
52 | (zmiana nazwy na) Laminat |
||
53 | |||
54 | |||
55 | |||
56 | |||
57 | |||
58 | |||
59 | |||
60 | |||
61 | |||
62 | |||
63 | |||
64 | |||
65 | |||
66 | |||
67 | |||
68 | (zmiana nazwy na) Wiślanie |
||
69 | |||
70 | |||
71 | (zmiana nazwy na) Kometka |
||
72 | |||
73 | |||
74 | |||
75 | |||
76 | |||
77 | (zmiana nazwy na) Dunajec |
||
78 | |||
79 | |||
80 | |||
81 | |||
82 | |||
83 | |||
84 | (zmiana nazwy na) Raba |
Wojewódzkie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej
w Tarnowie w latach 1975 – 1998 .
Składy Członków Prezydium
Kadencja do 1977 r. | |||
Kadencja do 1981r. | |||
/do 1983 r./ |
|||
Kadencja do 27.02.1986 r. | /od 1983 do 1986 r./ |
||
/do 1983 r./ |
|||
Kadencja do 17.06.1990 r. | |||
Kadencja do 17.06.1990 r. | |||
/do 1997 r./ |
|||
Kadencja do 25.06.1998 r. | /od 1997 – 1998 r./ |
||
/do 1997 r./ |
|||
Kadencja do 22.05.1999r. | |||
I Zjazd Delegatów Ognisk TKKF
Założycieli Tarnowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej – Tarnów 22.05.1999r.
I Zjazd |
22.05.1999 |
Krzysztof Czyż |
Prezes |
Kadencja do 10.10.2003 r |
|
Janusz Kras |
V-ce Prezes |
|
|
Antoni Jędrzejowski |
V-ce Prezes |
|
|
Elżbieta Sas |
Sekretarz |
|
|
Stanisław Bryl |
Skarbnik |
|
|
Kazimierz Bagnicki |
Członek Zarządu |
|
|
Zbigniew Siedlik |
Członek Zarządu |
|
|
Zofia Skóra |
Członek Zarządu |
|
|
Andrzej Stanczykiewicz |
Członek Zarządu |
II Zjazd Delegatów Ognisk TKKF
Tarnowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej – Tarnów 10.10.2003 r.
II Zjazd |
10.10.2003 |
Krzysztof Czyż |
Prezes |
Kadencja do 21.06.2006 r |
|
Janusz Kras |
V-ce Prezes |
|
|
Stanisław Kornaś |
Sekretarz |
|
|
Elżbieta Sas |
Skarbnik |
|
|
Kazimierz Bagnicki |
Członek Zarządu |
|
|
Antoni Jędrzejowski |
Członek Zarządu |
|
|
Kazimierz Kacer |
Członek Zarządu |
|
|
Zbigniew Siedlik |
Członek Zarządu |
|
|
Robert Stochmal |
Członek Zarządu |
III Zjazd Delegatów Ognisk TKKF
Tarnowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej – Tarnów 21.06.2006 r.
III Zjazd |
21.06.2006 |
Krzysztof Czyż |
Prezes |
Kadencja do 26.06.2010 r |
|
Janusz Kras |
V-ce Prezes |
|
|
Kazimierz Bagnicki |
Sekretarz |
|
|
Kazimierz Kacer |
Skarbnik |
|
|
Wiesław Gwizd |
Członek Prezydium |
|
|
Mateusz Muniga |
Członek Zarządu |
|
|
Krzysztof Niemiec |
Członek Zarządu |
|
|
Robert Stochmal |
Członek Zarządu |
|
|
Magdalena Warzała |
Członek Zarządu |
IV Zjazd Delegatów Ognisk TKKF
Tarnowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej – Tarnów 26.06.2010 r.
IV Zjazd |
26.06.2010 |
Krzysztof Czyż |
Prezes |
Kadencja do 15.05.2014 r |
|
Janusz Kras |
V-ce Prezes |
|
|
Kazimierz Bagnicki |
Sekretarz |
|
|
Kazimierz Kacer |
Skarbnik |
|
|
Wiesław Gwizd |
Członek Prezydium |
|
|
Marian Król |
Członek Zarządu |
|
|
Aleksander Molczyk |
Członek Zarządu |
|
|
Mateusz Muniga |
Członek Zarządu |
|
|
Krzysztof Niemiec |
Członek Zarządu |
V Zjazd Delegatów Ognisk TKKF
Tarnowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej – Tarnów 15.05.2014 r.
V Zjazd |
15.05.2014 |
Krzysztof Czyż |
Prezes |
Kadencja do 16.05.2018 r |
|
Wiesław Gwizd |
V-ce Prezes |
|
|
Kazimierz Bagnicki |
Sekretarz |
|
|
Kazimierz Kacer |
Skarbnik |
|
|
Janusz Kras |
Członek Prezydium |
|
|
Magdalena Kwiek |
Członek Zarządu |
|
|
Aleksander Molczyk |
Członek Zarządu |
|
|
Mateusz Muniga |
Członek Zarządu |
|
|
Krzysztof Niemiec |
Członek Zarządu |
VI Zjazd Delegatów Ognisk TKKF
Tarnowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej – Tarnów 16.05.2018 r.
VI Zjazd |
16.05.2018 |
Krzysztof Czyż |
Prezes |
|
Kazimierz Kacer |
V-ce Prezes |
|
|
|
Kazimierz Bagnicki |
Sekretarz |
|
|
Aleksander Molczyk |
Skarbnik |
|
|
Mateusz Muniga |
Członek Prezydium |
|
|
Urszula Bobrowska |
Członek Zarządu |
|
|
Bogdan Czernecki |
Członek Zarządu |
Biuro TKKF uprzejmie prosi o zgłoszenie poprawek lub uzupełnienie przedstawionego materiału dotyczącego historii ognisk TKKF na ziemi tarnowskiej.